Terenska nastava učenika 6.b i 6.d razreda – Brijuni – Pula

Dok su ostali učenici još lagano spavali, učenici 6.b i 6.d razreda već od ranih jutarnjih sati bili na nogama. Nestrpljivo su očekivali polazak autobusa, a odlično raspoloženje nisu pokvarile niti par kapi kiše koja ih je pratila putem.

Naše prvo odredište bila je Fažana. Divan gradić u Istri. Tamo smo imali organiziran ručak te slobodno vrijeme za šetnju gradom i sladoled. Tamo je i pristanište brodova, a nas je čekao naš brod koji nas je prevezao na Brijune. Doživljaj na brodu bio je odličan. Nekima je to bio i prvi put da su se vozili brodom pa je uzbuđenje bilo još veće. Iako je vožnja bila kratka, svakako je bila odlična prilika da učenici snime par fotografija i popularne ”selfije”. Na Brijunima nas je dočekao vlakić koji nas je proveo dijelom otoka i safari parkom. Vidjeli smo zebre, konje, paunove, a najviše nas je zanimala slonica Lanka koju je Indira Gandhi darovala Josipu Brozu Titu. Lanka je nekada imala i društvo slona Sonya, ali on je nažalost uginuo. Posjetili smo i muzej u kojem smo vidjeli mnogobrojne darove koje je dobio Josip Broz Tito. To su bile najčešće životinje, preparirane ili žive. Dio životinja koje su nekoć stigle u brijunski ZOO vrt odnosno safari park, ili pak prinove tih životinja rođene na Brijunima, po uginuću su preparirane. Tako je nastala poveća zbirka koja je od 1986. godine uređena i izložena. Vidjeli smo i izložbu fotografija Josip Broz Tito na Brionima koja prikazuje njegove susrete  s raznim delegacijama, uglednicima, suradnicima i prijateljima kao i osobama iz kulturnog, umjetničkog i znanstvenog svijeta. Upoznali smo i Kokija. Tko je Koki? To je kakadu,  poznati Titov papagaj; jedan od rijetkih primjeraka žuto – kukmastih kakadua koji žive i do 100 godina, a spada u veće vrste papagaja. Koki je poklon Titovoj unuci, sada ima oko 50 godina i priča, ali samo kada je raspoložen. Time je završio naš obilazak Brijuna te smo se uputili opet prema brodu. Sljedeće odredište bila je Pula. U Puli nas je dočekala stručna voditeljica koja nas je provela kroz najpoznatije pulske znamenitosti. Tako smo vidjeli pulsku Arenu te saznali da su se u njoj nekada odvijale borbe gladijatora i životinja, a potječe čak iz 1. stoljeća. Vidjeli smo i znamenita Herkulova vata i Zlatna vrata koja se tako zovu jer su bila od najveće važnosti. To je bio kraj našeg jednodnevnog izleta. Bili smo vidno umorni, ali zadovoljni  i ispunjeni te smo se puni dojmova oko ponoći vratili kući. Sada jedva čekamo sljedeću godinu i – maturalac!

 

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.