Putovanje osmih razreda u Vukovar i Daruvarske toplice

IMG_6959_1024x683Ranog jutra tog četvrtka, uzbuđeni i pomalo neispavani krenuli smo za Vukovar. 8.a,8.b i 8.c putovali su autobusom na kat, a 8.d je išao minibusom budući da nije bilo mjesta za sve. Nekima je to predstavljalo problem, no i to se brzo riješilo.

Na zadnjim prozorima autobusa stajala je hrvatska zastava, a u autobusu dobra atmosfera, slikanje i ćaskanje uz laganu vožnju. Za otprilike 3 i pol sata stigli smo do Vukovara, grada heroja. Samim prolaženjem kroz grad prošli su nas trnci, što od ponosa, što od tuge. Prva destinacija bila je Opća bolnica Vukovar koja je 1991.godine tijekom velikosrpske agresije bila izložena masovnom granatiranju i pretrpjela mnoge,mnoge žrtve, primala i liječila u neljudskim uvjetima dok iz bolnice nije odvedeno više od 250 ljudi i ubijeno na Ovčari. U bolnici nam je dodijeljen vodič koji nam je prije razgledavanja pokazao kratak film o Vukovaru i događanjima u bolnici ’91 godine što nas je pripremilo na ono što smo došli vidjeti. Zatim nas je proveo kroz prostorije i hodnike u kojima su zbrinjavane žrtve u vrlo teškim uvjetima, i sve je dočarano u potpunosti što nas je vrlo dirnulo i neke čak dovelo do suza. Prošli smo i kroz hodnik na čijim su pločicama ispisana imena osoblja, osoba koje su odvedene iz bolnice na Ovčaru, i osoba koje su odvedene no nikada pronađene. Vukovarska bolnica je upravo simbol hrabrosti grada Vukovara i spomen da se tako nešto nikada više ne dogodi.

IMG_6546_1024x683

Nakon kratke stanke krenuli smo prema Ovčari gdje nam je dodijeljena nova vodička koja nam je i na putu tamo pričala o događajima na Ovčari, ali i zbijala mnoge šale, što nas je malo oraspoložilo.

IMG_6639_1024x683

Ubrzo smo stigli do Spomen doma Ovčara, gdje nam nije bilo detaljno ispričano ono što je trebalo biti zbog poteškoća sa tamošnjim vodičem, no zahvaljujući našoj novoj vodički nismo ostali zakinuti, stoga sve pohvale. U Spomen domu smo imali prilike vidjeti konstrukciju u obliku vrtloga gdje se prikazuju imena onih koji su pogubljeni, a iznad toga na stropu puno sitnih lampica koje simboliziraju zvjezdano nebo sa onoliko zvijezdica koliko je žrtava, što nas je posebno očaralo. Na zidovima Doma se prikazuju slike poginulih s imenima njih i njihovih očeva ispisanim ispod radi lakšeg prepoznavanja. Na podu su u staklu uz zidove poslagane stvari žrtava po kojima su one zapravo identificirane, što nas se jako dojmilo. Zatim smo se prošetali do masovne grobnice gdje nam je vodička ispričala što se ondje dogodilo te priču Siniše Glavaševića o gradu Vukovaru što nas je ponukalo na suze. Ondje stoji spomenik svima pogubljenima na tome mjestu čiji je autor Slavomir Drinković, ispred kojega smo se svi pomolili za stradale i potreseni krenuli prema Muzeju Vučedolske kulture.IMG_6659_1024x683

Već smo bili i umorni i ožalošćeni  onime što smo vidjeli no to nije smanjilo naš interes za ono novo što smo krenuli saznati. Muzej je zaista predivno uređen i opremljen, sve savršeno dočarano i divno izlagano: saznali smo mnogo toga, od vremena kada su naši Vučedolci naselili to područje, do načina života, vjerovanja, prehrane i smrti istih. Svaka riječ bila je ili materijalno ili slikovno potkrijepljena i to nam se jako svidjelo. I mi i naši nastavnici smo oduševljeni, ponajviše oni kojima je povijest strast.IMG_6745_1024x683

Zadnja destinacija u Vukovaru bila je Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Groblje je prekrasno uređeno. Vidjeli smo spomenike hrvatskih branitelja sve jednakih veličina u centimetar što simbolizira to da je svačiji dani život za domovinu jednak. Jedina osoba čiji se spomenik malo ističe je legendarni Blago Zadro, jedan od najvećih heroja Domovinskog rata. Ispred groblja se nalazi veliki spomenik svim žrtvama rata ispred kojeg gori tzv. vječni plamen. Ispred, odnosno iza spomenika u dvije cijeline postavljeno je 938 bijelih križeva koji predstavljaju broj ekshumiranih žrtava. To su ljudi koji su dali svoje živote za svoju državu na koje smo mi iznimno ponosni, ali istovremeno vrlo tužni zbog onoga što su ti ljudi proživjeli. Grad, to su oni. Izlazeći iz grada prošli smo kraj vodotornja, simbola hrabrosti i nepobjedivosti grada koji je u vrijeme rata pogođen s više od 600 projektila, ali ne i srušen.

Pod dojmom, udobno smo se smjestili za put prema zadnjoj destinaciji našeg izleta, Daruvarskim toplicama. Bili smo jako nestrpljivi što nam je još više odužilo put do tamo koji nam se činio da traje cijelu vječnost. Nakon otprilike 2, 2 i pol sata  stigli smo do Daruvara i uzbuđenje je raslo. Činilo mi se da će neki iz autobusa skočiti u bazen, no prije toga valjalo je ručati, jer smo bili opako gladni. Bilo je i zbrke i panike, no na kraju smo ručali i brzo se presvukli i skočili u bazene. Zabava je bila na nivou: spuštanje na toboganima, skakanje i tako satima. Učitelji koji su nas motrili i oni koji se nisu htjeli kupati ipak su našli nešto za sebe: škrinju sladoleda i toplu kavicu, a možda i koje osvježavajuće piće!

IMG_6935_1024x683

Napravljeno je puno fotografija i podijeljeno mnogo osmijeha, i brzo je prošlo. Na samome kraju smo se svi skupili, neki još uvijek mokri i nastala je fotografija koja će, nadam se,biti priložena uz ovaj putopis. Atmosfera na putu prema Popovači bitno se promijenila i naš umor pretvorio se u miks tuge i veselja, busom se orila pjesma i bilo je lijepo. Kako vrijeme brzo prolazi već smo bili u Popovači, i polako smo se rastali do sljedećeg dana koji nam je ujedno bio i zadnji dan u osnovnoj školi, tako da su emocije prevladavale posvuda. Puni dojmova, tužnih i onih lijepih, zaputili smo se svojim domovima i tako je završio zadnji izlet ove generacije, koja, nadamo se, neće biti zaboravljena.

 

Nika Šljubura, 8.a

 

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.