Projekt Šafran

U sjećanje na žrtve Holokausta i ove godine naša škola sudjeluje u projektu “Šafran” koji se obilježava 27. siječnja. Holokaust označava žrtvu paljenicu, pri kojoj se spaljuje cijela životinja. Međutim danas u cijelome svijetu ta riječ označava genocid Židova. Kako bi posebno obratili pozornost na važnost tolerancije i poštovanja, učenici 7. i 8. razreda su 11.11.2019. posadili lukovice žutih šafrana ispred škole i s nestrpljenjem su dočekali njihov procvat. Žute šafrane sadimo u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece te tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu. Zašto baš žuti šafrani? Žuta nas boja podsjeća na žutu zvijezdu koju su Židovi morali nositi pod nacističkom vlašću, a cvijeće nas podsjeća na svu djecu koja su izginula. Vrlo je važno da nikad ne zaboravimo ta strašna vremena u europskoj povijesti između 1933. i 1945. godine. Djeca koja su preživjela danas su uglavnom bake i djedovi koji su svoje priče prenijeli svojoj djeci i unucima, jer se te priče nikada ne smiju zaboraviti. Ne smijemo dozvoliti niti jednoj osobi ili grupi da ubija i muči ljude zato što im se ne sviđa njihov stav,
rasa ili vjera. Nadamo se da će djeca širom svijeta saditi šafrane u znak sjećanja na svu djecu koja su umrla u Holokaustu.

Lorena Janes, 8.c

 

 

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.