Posjet osmih razreda Vukovaru

Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provodi program obveznog dvodnevnog posjeta Vukovaru učenika osmih razreda osnovnih škola iz cijele Republike Hrvatske. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.

Učenici osmih razreda OŠ Popovača na put u Vukovar  krenuli su 21. studenoga 2017. godine u 5 sati ujutro. Nakon četiri sata vožnje, stigli su na odredište. Kroz predavanje vodiča, učenici su učili o povijesnoj i kulturnoj baštini grada Vukovara kroz posjet Gradskom muzeju Vukovar i Muzeju vučedolske kulture. Nakon obilaska muzeja, uslijedio je ručak nakon kojeg su se učenici uputili u veliku dvoranu gdje su slušali predavanja o Domovinskom ratu. Kroz predavanja učenici su dobili uvid u događaje koji su se odvili u Vukovaru ratne 1991. godine, a koji su temelj za razumijevanje memorijalnih mjesta na širem području grada Vukovara. Nakon organiziranog programa, učenici su imali i slobodno vrijeme koje su iskoristili za šetnju do Mosta prijateljstva. Nakon večere učenici su se smjestili u veliku dvoranu gdje je za njih bio pušten film ”Broj 55”, hrvatski ratni akcijski film snimljen prema istinitom događaju iz 1991.. Sljedeći dan učenici su posjetili Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru, na kojem se nalazi 938 bijelih križeva od kojih svaki simbolizira jednu žrtvu ekshumiranu ovdje. Zatim su posjetili vojarnu i Trpinjsku cestu koja je postala jedan od simbola otpora slabo naoružanih branitelja nadmoćnijem agresoru te time dobila nadimak ‘’groblje tenkova’’. Učenici su posjetili i vukovarsku bolnicu koja je simbol stradanja grada i njegovih stanovnika. Dvodnevni posjet Vukovaru završio je Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike.

Ana Kunštek i Ivana Nikolić, 8.d

Evo i putopisno viđenje učenica 8.c razreda Ive Grbavac i Martine Marijan uz lekturu učiteljice Martine Ivić, prof.

Vukovar

1. dan

U 5 sati prije izlaska sunca počeli smo se okupljati ispred škole. U autobuse smo odnijeli hranu prikupljenu za socijalnu samoposlugu u Vukovaru te krenuli. Po dolasku su nam podijeljeni lunch paketi te smo imali vrijeme za doručak. Nakon toga odlazimo s vodičem na most nazvan po Jean-Michelu Nicolieru ispod kojeg se Vuka ulijeva u Dunav, a koji povezuje Slavoniju i Srijem. Pokazuje nam zgradu općine i dva vodotornja. Put nas dalje vodi do bijelog križa gdje saznajemo tko ga je napravio, od kojeg kamena i kome u čast. Sljedeće mjesto koje smo posjetili jest dvorac Eltz gdje smo vidjeli razno oružje kojim su se koristili ljudi u davnini, kosti dinosaura, kolekciju slika obitelji Eltz, njihov namještaj i dnevni boravak. Autobusom odlazimo do Muzeja vučedolske kulture gdje saznajemo kako su Vučedolci došli na te prostore i kako su živjeli, tko je osmislio prvi kalendar, kada je prvi puta napravljeno pivo te kakva se odjeća nosila u to doba. Sljedeća lokacija nam je bivša vojarna  gdje smo poslušali prezentaciju općenito o Domovinskom ratu i o obrani grada Vukovara. Nakon predavanja dobivamo ključeve soba u koje smo smješteni, ostavljamo stvari i idemo u centar grada, gdje smo imali dva sata za razgledavanje i upoznavanje s učenicima iz drugih škola koje su pristigle u Vukovar.

Vraćamo se u hostel te gledamo film „Broj 55“ koji je snimljen prema istinitom događaju u čast 20 poginulih branitelja u selu Kusonje. Odlazimo na večeru te imamo vremena do 23 sata za druženje s ostalim učenicima. Nakon 23 sata svi smo trebali biti u svojim sobama te se naspavati za idući dan u kojem ćemo vidjeti i čuti nešto više o ratu u samom Vukovaru.

1. dan

Svi učenici su rano ustali kako bi stigli na doručak i odnijeli svoje torbe u bus. Nakon doručka smo imali malo slobodnog vremena pa je većina učenika razgledala vojarnu koja se nalazi u sklopu Memorijalnoga centra. Nažalost, jedan od učenika se ozlijedio, no drugi su mu pomogli dok nisu došle učiteljice. Nakon toga nam je bojnik pokazao što se sve nalazi u vojarni, između ostaloga i imitaciju srpskog logora. Poslije vojarne uputili smo se prema Trpinjskoj cesti gdje je uništeno najviše tenkova stoga je i dobila naziv „Groblje tenkova“. Tamo smo posjetili Spomen dom u kojem se nalaze pločice s brojevima do 400 kao oznaka koliko je tenkova uništeno i ispisana su imena poginulih branitelja.

U vukovarskoj bolnici pokazana nam je vremenska crta na kojoj su ispisani podaci o tome što se događalo svaki dan.

Na groblju smo zapalili lampaše za žrtve logora i Blagu Zadru.

Nakon toga smo stigli na Ovčaru gdje su u hangar iz bolnice doveli više od 200 ljudi koje su mučili, a na kraju i ubili nekoliko metara dalje. U Spomen domu na Ovčari nalaze se fotografije žrtava koje se pale i gase, u pod su ugrađene čahure, a u sijenu se nalaze njihove osobne stvari. U sredini prostorije spiralno se ispisuju imena poginulih, a na stropu se nalazi 261 žarulja u obliku zvijezde.

Obišli smo i masovnu grobnicu na Ovčari i zapalili lampaše te poslušali priču našeg vodiča o zlostavljanjima i mučkim ubijanjima.

Nakon ručka slijedilo je predavanje o miru i kviz o Domovinskom ratu.

Našu školu predstavljali su Leonardo Briševac, učenik 8.a razreda i Josip Dolenčić, učenik 8.c razreda te su osvojili treće mjesto. U kvizu se natjecalo sedam škola.

U večernjim satima stigli smo u našu Popovaču.