RADIONICA O GLAGOLJICI

Naši radovi

U Osnovnoj školi Popovača održana je 23.04. radionica naziva Učimo glagoljicu.

Upoznavanje s glagoljicom
Nastavnica Natalija Budetić je, u suradnji s kustosicom Muzeja Moslavine Jasminom Uroda Kutlić, za skupinu povjesničara organizirala radionicu Učimo glagoljicu.
Kustosica je male povjesničare upoznala s počecima glagoljice, prisjetili su se Ćirila i Metoda, te saznali da postoje dvije vrste glagoljice: obla i uglata. Kako bi doživjeli drevni svijet prepisivača i umjetnika glagoljice, pogledali su isječak iz filma Ime ruže koji prikazuje srednjovjekovne redovnike kako prepisuju tekstove.

Vješti prepisivači
Nakon uvodnog dijela i upoznavanja s glagoljicom, uslijedilo je pisanje perom i tušem. Slovo po slovo, riječ po riječ i nastajale su rečenice napisane glagoljicom. Pritom je bilo vrlo važno pridržavati se posebne tehnike pisanja i vući crte onako kako je određeno za svako slovo.
Stari tekstovi napisani ovim pismom odišu tajanstvenošću i izazivaju zanimanje. Želite li im se približiti, sudjelujte u radionicama pisanja glagoljice koje se tijekom svibnja održavaju u Muzeju Moslavine u Kutini.

Karla Babić 8.d

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.