Ljepota kristalnih ploha

Krajem ove školske godine u školu su pristigle diplome za uspješno sudjelovanje u natjecanju u rastu kristala za učenike osnovnih i srednjih škola. Natjecanje, u kojem smo sudjelovali, poznatije kao Ljepota kristalnih ploha u našoj se zemlji održavalo po drugi put u organizaciji Hrvatske udruge kristalografa, Hrvatske kristalografske zajednice i Plive. Više od 500 učenika osnovnih i srednjih škola kroz proteklih nekoliko mjeseci vrijedno je radilo na uzgajanju kristala i praćenju njihova rasta, a cilj timskog rada bio je uzgojiti što veći i pravilniji kristal.

U natjecanju su sudjelovale učenice Tamara Kos, Sonja Tomac i Donatela Rožić s učiteljicom Ivanom Klišanin. Samo natjecanje započelo je elektronskom prijavom (ispunjavanjem formulara) i slanjem na elektronsku adresu. Naš tim prijavio se za natjecanje u uzgajanju kristala anorganske soli. S nestrpljenjem smo iščekivali paket u kojem se nalazila sol čiji smo kristal trebali uzgajati. Naš zadatak bio je uzgojiti kristal amonijevog dihidrogenfosfata. Smjeli smo koristiti samo materijal koji nam je dostavljen. Pripravljali smo zasićene otopine  amonijevog dihidrogenfosfata u kojima smo uzgajali kristal. Pritom smo bilježili opažanja, odnosno vodili detaljan laboratorijski dnevnik. U laboratorijskom dnevniku bilježili smo i crtali kemijski pribor i posuđe koje smo koristili, opisivali postupke koje smo radili te bilježili  opažanja na kristalu. Pri uzgajanju kristala imali smo poteškoća jer nam se u nekoliko navrata počeo otapati, ali smo ga ipak uspjeli uzgojiti i pritom ponešto i naučiti. Kristal smo zatim s laboratorijskim dnevnikom poslali u Plivu na ocjenjivanje, koja nas je nagradila diplomom za naš trud i sudjelovanje u natjecanju.

Čestitamo svim timovima koji su sudjelovali u natjecanju, a posebno učenicama naše škole!

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.