TERENSKA NASTAVA U JASENOVAC

TERENSKA NASTAVA U JASENOVAC

 

Učenici 8.b i 8.d razreda su uz pratnju nastavnica Natalije Budetić i Bosiljke Krešo, 18. ožujka ujutro, krenuli na terensku nastavu iz povijesti u Jasenovac. Autobusom su došli do Jasenovca te se odmorili u dvorani u kojoj im je vodič prikazao plan terenske nastave i dao zadatak. Zadatak je bio podijeliti se u grupe i u memorijalnom muzeju pronaći odgovore na pitanja s liste. Razgledavši muzej mnogi su bili prestravljeni zločinima izvedenim u logoru Jasenovac. Tamo su medijskim putem prikazana svjedočenja preživjelih zarobljenika. Nakon muzeja vratili smo se u dvoranu,  prezentirali odgovore te krenuli do spomenika. Hodajući do spomenika, vodič je pričao o logoru, masovnim ubojstvima te načinima ,,rješavanja” ljudi. Kod spomenika učenici su doznali da brda zapravo nisu grobnice, već oznake za položaje nekadašnjih grobnica, kuhinja… Po povratku kući učenici nisu ponijeli samo znanje, nego i mnogo ,,selfie”-a.

Igor Kosić 8.b

LOGOR JASENOVAC

 

Jasenovac je bio najveći logor u Nezavisnoj  Državi Hrvatskoj.

Sabirni logori osnovani su kao mjesta zatočenja, prisilnog rada i ubojstva velikog broja: Srba, Židova, Roma i Hrvata (protivnika ustaškog režima). Najmanje je 600 000 ubijenih u logoru Jasenovac. Sabirni logori nastali su kao rezultat politike rasne i nacionalne isključivosti u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj 10. travnja 1941. godine, pod okriljem i neposrednim utjecajem nacističke Njemačke. Spomen područje Jasenovac s Memorijalnim muzejom otvoren je 4. srpnja 1968.godine.

Nikolina Pavličević, 8.d

Valentina Naglić 8.d

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.