Početak projekta Čitamo mi u obitelji svi

Danas, 15. studenoga učenici trećih  razreda popovačke škole drugi put su se pridružili projektu obiteljskoga čitanja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJučer je u knjižnici naše škole održan prvi sastanak s roditeljima uz predavanje o ulozi čitanja i knjižnice u obrazovanju djece te o provedbi projekta Čitamo mi, u obitelji svi, u kojem sudjeluju učenici trećih razreda matične i područnih škola i njihove obitelji. Projekt je osmišljen u organizaciji Hrvatske mreža školskih knjižničara, a prema iskustvima međunarodnih projekata, koji su dali izvrsne rezultate. Nacionalnog je značenja, a voditelji projekta su školski knjižničari. U našoj školi vodi ga knjižničarka Marija Bilić-Prcić u suradnji s učiteljicama i učiteljima 3. razreda. U ovaj projekt uključile su se 144 osnovne škole u Hrvatskoj.

Svakog petka jedan učenik u svoj dom nosi ruksak s knjigama; riječ je o osam knjiga različite tematike, vrste i za različite dobne skupine, kako bi se u zajedničko čitanje mogla uključiti cijela obitelj. Osim knjiga, u njoj se nalazi i Bilježnica dojmova u koju učenici pišu i crtežima prikazuju doživljaj zajedničkoga uživanja u knjigama.

Ideja je da ukućani barem petnaest minuta dnevno posvete čitanju i prelistavanju knjiga, a samo čitanje se može odvijati u nekoliko modela: učenik čita mami i tati, mama i tata čitaju učeniku, svatko u obitelji čita svoju knjigu te se razgovara o pročitanom. Ruksak je u obitelji do srijede, kad ga učenik donosi u školu te na satu hrvatskoga jezika iznosi svoje dojmove učiteljici i ostalim učenicima. Na kraju školske godine školski knjižničar s učiteljem bira najljepši dojam iz bilježnice i šalje glavnom voditelju, a komisija bira najljepše dojmove cijele Hrvatske i nagrađuje školske knjižničare, nastavnike, učenike i njihove roditelje te slijedi tiskanje zajedničke publikacije.

Imamo tri ruksaka koja će dijeliti učenici 3.a, 3.b, 3.c, te učenici trećih razreda područnih škola Volodera, Osekova, Potoka, Strušca i Gornje Jelenske.

Sadržaji ruksaka:

a)

 1. Stjepan Lice: Bubekovo gnijezdo
 2. Sonja Zubović: Šale i pohvale
 3. Ivana Šojat-Kuči: Mjesečari
 4. Damir Penezić: Mama, sve ću ti reći!
 5. Fiona Macdonald: Rimljani
 6. Marina Ajduković, Nina Pečnik: Nenasilno rješavanje sukoba
 7. Sonja Jarebica: Upoznaj sebe: 7-10 g., kula samopouzdanja
 8. Glenn Murphy: Upoznajmo – Svijet izuma

b )  

 1. Franjo Nagulov: Crtač
 2.  Ljerka Car Matutinović: Raduj se danu
 3. Tatjana Gromača: Božanska dječica  ili Klara
 4. Ankica Blažinović: Priče iz bakina dvorišta
 5. Peter Grego: Svemir : Zemlja, Mjesec, Sunčev sustav
 6. Igor Longo: Roditeljstvo se može učiti –
 7. Robert A. Sullo: Učite ih da budu sretni (za uzrast 4-10 g.)
 8. Hrvoje Kekez: Najveći hrvatski znanstvenici

C )

 1. 1.  Ksenija Grozdanić: Nova sam u školi 
 2. Leonardo je genij
 3. Ludwig Bauer: Patnje Antonije Brabec
 4. Tinova pustolovina na tavanu
 5. Fiona Macdonald: Drevni Egipćani
 6. E. Perry Good: Kako pomoći klincima da si sami pomognu
 7. Dr. Alvyn M. Freed :  T. A. ZA KLINCE i ostale prinčeve /
 8. Svijet umjetnosti

Marija Bilić-Prcić

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.