Moj COOL laboratorij – eTwinning projekt

U prošloj školskoj godini proveli smo eTwinning projekt Zvučno onečišćenje. Na obostrano zadovoljstvo učenika i  učitelja, početkom školske godine 2016./2017., uključili smo se u  novi međukurikuralni eTwinning projekt u predmetnoj nastavi pod nazivom Moj COOL Laboratorij. Moj COOL Laboratorij jednogodišnji je projekt iz područja prirodoslovlja i informatike (STEM područje). Svaka škola u projektu osnovala je svoj mali meteorološki laboratorij i  odredila tim učenika od kojih je svaki dobio točno zadane zadatke i obveze.
Aktivnosti učenika  tijekom školske godine bile su:

1. Upoznajmo naše male znanstvenike i njihove škole
2. Zašto istraživati?.
3. Izbor LOGA projekta
4. Web 2.0 alati
5. Izrada i programiranje moje meteorološke postaje
6. Istraživački rad – mjerenja temperature i vlage zraka
7. Mjerenja dnevne količine padalina i pH padalina
8. Obrada rezultata znanstvenom metodom
9. Usporedba rezultata s DHMZ
10. Moj znanstveni rad – natjecanje – izrada plakata u alatu Piktochart
11. Izbor najcool rada i podjela nagrada – Stickymoose javno glasanje

Na ovaj način učenici su proširili svoja znanja iz prirodoslovlja (biologija, kemija, fizika, geografija) te informatičke vještine. Osim toga, projekt je upoznao  učenike s inženjerstvom (izrada mjerne aparature), programiranjem te znanstvenim radom (mjerenja, obrada mjerenja, izrada znanstvenog rada). Učenici su tijekom provedbe projekta  izradili aparaturu (malu meteorološku postaju) na Arduino platformi, mjerili temperaturu i vlažnost zraka tijekom mjeseca travnja, sakupljali kišnicu te odredili količinu padalina i pH kišnice. Mjerenja su  obradili znanstvenom metodom te ih prikazati u web 2.0 alatima. Rezultate su također usporedili s Državnim Hidrometerološkim Zavodom. Nakon obrade rezultata učenici su izradili plakate svog istraživačkog rada. Ovaj projekt uvelike je obogatio kurikulum te povezao učenike i učitelje u zajedničkom radu.

http://prezi.com/qawpmdyqfmik/?utm_campaign=share&utm_medium=copy

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.