Hrvatske predstavnice u Grčkoj

Povodom redovnog sastanka Europskog vijeća za digitalno dobro (CDGEurope), Dora Lendvaj
(učenica 8.r OŠ Popovača) i Magdalena Cvetić (učenica 2.r SŠ “Ivan Švear” Ivanić Grad), otputovale
su u Atenu . Otputovale su sa mentoricom učiteljicom Dunjom Mijović (učiteljica EJ u OŠ Popovača i
voditeljica projekata Udruge Suradnici u učenju).

Učenice su članice Vijeća koje je osnovano prije 2 godine kao sestrinsko vijeće Microsoft Vijeća za digitalno dobro koje je osnovala Janice Richardson, internacionalna savjetnica za digitalno građanstvo i promotorica dječjih prava. U Ateni su trebale
raditi aktivnosti za knjigu ECDG-a namijenjenu djeci od 8 do 12 godina. U četvrtak 27. lipnja 2019. učenice su u pratnji učiteljice Dunje Mijović posjetile otok Eginu. Na Egini su posjetile ruševine hramova i probale lokalnu hranu. Sljedeći dan su zajedno sa mladima iz 6 Europski zemalja (Cipar, Francuska, Grčka, Italija, Njemačka i Slovačka) počele raditi aktivnosti. Aktivnosti su trebale obuhvaćati jednu od deset domena od kojih su neke: učenje i kreativnost, zdravlje i dobrobit, i
privatnost i sigurnost.

Treći dan sastanka su se izmjenjivale grupe u kojima su se radile aktivnosti. Poslijepodne su svi išli u razgledavanje Atene gdje smo posjetili Muzej Akropole i samu Akropolu gdje su naučili mnogo stvari o Grčkoj povijesti. Četvrti dan su završavali njihove aktivnosti i poslijepodne se birala najbolja promocija postera koji su se radili u na prethodnom sastanku u veljači u Milanu.

Pobjednici su bili dečki iz Slovačke nakon što su bili izjednačeni u glasovima s našim curama iz
Hrvatske. Tijekom ovih nekoliko dana mladi iz Europe izradili su preko 40 različitih aktivnosti i napisali
10 priča za svaku domenu koje će biti pretvorene u priručnik za djecu.

Učenici i svi mentori su vrlo zadovoljni napravljenim radom i provedenim vremenom u Ateni.

 

Dora Lendvaj

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.