UČENICI PODRUČNE ŠKOLE STRUŽEC POSJETILI ADVENT U ZAGREBU

Bio je Dan svetog Nikole. Toga jutra uzbuđenje je bilo dvostruko. Prvo smo se probudili i znatiželjno pojurili do naših čizmica da vidimo što nam je sveti Nikola donio. Drugo veliko uzbuđenje je bilo zbog odlaska vlakom  na terensku nastavu u Zagreb. Mnogi se još vlakom nisu vozili pa je pitanja za vrijeme dogovaranja o terenskoj nastavi bilo mnogo. Još je bio mrak kada smo se počeli skupljati na željezničkoj stanici u Popovači. Učiteljice su se pobrinule oko kupnje karata i vlak je uskoro pristao na stanici. Ukrcali smo se i, vozeći se, znatiželjno promatrali okolinu koju su prekrivali magla i mraz. Na mrazom pokritim livadama vidjeli smo srne kako traže jutarnji zalogaj. Kada smo stigli u Zagreb, u gradu je bilo sve još u jutarnjoj tišini, bez velike vreve. Ledeni park – klizalište je obasjavalo tek nekoliko sunčevih zraka koje su se probijale kroz maglu. Mi smo sve znatiželjno promatrali. U Zagrebačkom kazalištu lutaka gledali smo predstavu Crvenkapica. Tu smo sreli glumce koje viđamo na televiziji i s jednim se slikali. Bio je to Boris Mirković. Nakon predstave krenuli smo u obilazak grada koji je prigodno, adventski uređen. Bijele kućice u kojima su izloženi različiti proizvodi za prodaju na Zrinjevcu i Bajkovita priča na Trgu bana Josipa Jelačića privukli su našu pažnju. Posjetili smo Katedralu gdje smo se pomolili za naše obitelji. Potom smo kupili suvenire za uspomenu, a ponešto i roditeljima. Radićevom ulicom otišli smo i na Gornji grad. Kod Kamenitih vrata vidjeli smo kapelu sa slikom Majke Božje od Kamenitih vrata, prekrasno uređenu i okićenu cvijećem. Tu smo pogledali  veliki stalak, poput stola, za paljenje svijeća. Posjetili smo i Markov trg gdje smo s divljenjem razgledali Crkvu svetog Marka, posebice nas se dojmio krov na kojem se nalaze grbovi. Vidjeli smo zgradu Sabora i Vlade. Uspinjačom smo se spustili do Donjeg grada i završili u slastičarnici Vincek na finim kolačima ili sladoledu. Kroz Cvjetni trg vratili smo se na vlak. Povratak je bio u najmodernijem vlaku koji vozi našim prugama. Sretni i puni dojmova predveče smo stigli u naš Stružec. Dugo ćemo pamtiti Advent u Zagrebu.

Ivan Dovranić i Iva Marušić, 4. razred, PRO Stružec

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.