Tulum s(l)ova

Izvorni hrvatski projekt poticanja čitanja iz užitka Tulum s(l)ova namijenjen učenicima sedmih i osmih razreda osnovnih te prvih i drugih razreda srednjih škola nastavlja se i ove godine u svom trećem godišnjem ciklusu u 36 školskih knjižnica.

Originalni način promicanja čitanja iz užitka

OLYMPUS DIGITAL CAMERATulum s(l)ova je spoj noćnih čitateljskih susreta u školskim knjižnicama i čitanja na javnim mjestima, ustanovama, udrugama i poduzećima. Noćni čitateljski susreti odvijaju se u realnom i virtualnom okruženju kojeg čine ceremonijalno čitanje za sudionike iz vlastite školske knjižnice te čitanje učenicima drugih školskih knjižnica preko servisa skype. Čitanje je najvažnija aktivnost noćnog čitateljskog susreta, ali ne i jedina.

I  OŠ Popovača ove je godine odlučila sudjelovati. Dvadesetak učenika sedmih i osmih razreda sa svojom je knjižničarkom, učiteljicama i učiteljima u petak, 25.10. od 19,00 do 24,00 tulumarilo u školskoj knjižnici.

Susret je započeo upoznavanjem i igrom asocijacija na temu knjige. Nastavilo se središnjom aktivnošću – ceremonijalnim čitanjem. U polumraku, uz svjetlo svijeća i baterijskih lampi, udobno smješteni na strunjačama, učenici i učitelji su jedni drugima čitali vlastiti odabir pjesama, romana, pripovijedaka…čitali su se Tadijanović, Cesarić, Ujević, ali i S. King, J. Gardner, S.Pilić, M.Ende, O.Pollock, E.Kishon. Intimno ozračje svečanosti čitanja načas su prekinuli znatiželjni novinari TV Mreže koji su došli snimiti prilog o Tulumu s(l)ova. Tu se našla i novinarka Moslavačkoga lista i Portala Grada Popovače te novinari školskoga lista Dječje sunce.

Uslijedilo je „skajpanje“ s II. osnovnom školom iz Čakovca koje je započelo pjesmom Bijela lađa u izvedbi  petaša Lovre Ivića i učitelja Dražena Mlakara, a nastavilo se književnim kvizom i razgovorom učenika.  Preko servisa Skype razgovarali su i s tulumašima iz OŠ Braće Bobetko iz Siska te s OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskoga iz Ivanca. Pokušali smo se spojiti s još nekima, ali nam nije uspjelo zbog gužve na linijama.

Nakon predaha i okrijepe, pogledali smo kratke dokumentarne filmove Hafiz i Sretno dijete i raspravljali o njihovim glavnim likovima, porukama koje nam šalju na putu prema životnim ciljevima. Ispunili smo potom evaluacijske listiće i pospremili knjižnicu. Ponoć je brzo došla, a mi smo  zaneseni doživljajima krenuli u toplu jesensku noć razmišljajući kako nas umjetnost riječi može ushititi i oplemeniti ako joj damo prostora u svom srcu.

O tome govore i komentari u evaluacijskim listićima:

• Potpuno sam promijenio mišljenje o knjižnici i školi
  • Bilo je zanimljivo i poučno
  • Ova večer će mi pomoći u razvijanju čitateljskih interesa i sposobnosti
  • Pomoći će mi da više zavolim knjigu
  • Bit će mi poticaj za sudjelovanje u nekim drugim projektima.

Marija Bilić-Prcić