Susret s književnikom Hrvojem Hitrecom

Naša je škola imala čast u srijedu, 3. svibnja 2017. godine, ugostiti jednog od najvećih živućih hrvatskih književnika, romanopisaca, dramskih pisaca, filmskih i televizijskih scenarista, svestranog Hrvoja Hitreca. Ovaj književnik, koji je svoj dubok trag ostavio ponajprije u brojnim knjigama za djecu i mladež, posjetio je našu školu kako bi učenicima približio život i rad jednog pisca.

Učenicima petih i šestih razreda, za koje je susret i bio organiziran, ispričao je kako je obnašao mnoge važne uloge kao što su gradski vijećnik, saborski zastupnik, ministar, ravnatelj televizije i kazališta te još mnogo toga, ali mu je od svega najdraže biti književnik. Hrvoje Hitrec je jako ekološki osviješten te zbog toga brojna djela piše upravo na tu temu. Povijest je njegova druga velika strast te se planira do kraja života posvetiti upravo toj temi. Smatra povijest izuzetno bitnom te nam je savjetovao da iz iskustva povijesti učimo za budućnost.

Nakon uvodnog dijela djeca su imala priliku razgovarati s književnikom. Iskazala su veliki interes za njegov život i djela postavljajući mu mnogobrojna pitanja na koja je on strpljivo i zanimljivo odgovarao.

Nakon susreta Hrvoje Hitrec je dao intervju našim školskim novinama Dječje sunce, novinarki Sari Vuković.

Kako ste započeli svoju karijeru?

Ozbiljno sam počeo pisati tek kad sam imao oko 25 godina.

Što Vas je potaknulo da napišete Smogovce?

Htio sam na humorističan način prikazati život u Zagrebu.

Koji Vam je najdraži lik u Smogovcima?

Nosonja, zato što je sličan meni.

Kakve knjige najviše volite čitati?

Povijesne, to najviše čitam u posljednje vrijeme.

Koje Vam je najdraže jelo?

Bečki odrezak.

Najdraži film?

Armageddon.

Koja je Vaša najveća inspiracija za pisanje?

Ništa ne valja forsirati, inspiracija sama doleti.

Čime se bavite u slobodno vrijeme?

Poljoprivredom, uzgajam francusku salatu.

Što Vas čini sretnim?

Kad vidim dobar film u kinu. Na televiziji to ipak nije pravi doživljaj.

Jeste li kao dijete maštali o tome da postanete književnik?

Nisam. Tjerali su me da budem liječnik, da nastavim obiteljsku tradiciju, ali ja to nisam htio.

Tko Vam je uzor u pisanju?

Nemam uzor.

Koji Vam je najdraži sport?

Nogomet.

Najdraža uzrečica?

Mirna Bosna.

Imate li kakav cilj?

Još dugo, dugo pisati.

Što biste, za kraj, poručili čitateljima Dječjeg sunca?

Budite pametni, dobri i točno znajte što želite u životu kako ne biste krivo skrenuli.

 

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.