Školski fotolov 2021

Nositelj projekta: Osnovna škola Popovača

Pokrovitelj projekta: Sisačko – moslavačka županija

Voditelj projekta: Darko Rakić, učitelj savjetnik informatike

Vrijeme provođenja projekta: prosinac 2021. – lipanj 2022.

Projekt je namijenjen svim osnovnim školama Sisačko – moslavačke županije.

Ciljevi projekta:

• potaknuti i motivirati učenike da na drugačiji način promatraju školsku svakodnevicu i da to zabilježe pomoću fotografije
  • potaknuti učenike na kreativno izražavanje te ih poticati na amatersko bavljenje fotografijom
  • educirati učenike i učitelje o osnovama fotografije
  • potaknuti učenike i učitelje da prošire postojeća znanja o fotografiji
  • razviti kod učenika kritičko mišljenje o svojim, ali i tuđim fotografijama
  • razviti objektivne kriterije vrednovanja svojih i tuđih fotografija
  • omogućiti preduvjete za stvaranje foto družina u osnovnim školama

Način komunikacije – MS Teams

Načini provedbe projekta:

1. Mjesečni fotolovi
  2. Online edukacije za učenike i učitelje o osnovama fotografije
  3. Fotolov znanja
  4. Završni fotolov

1.    Mjesečni fotolovi

Svaka škola koja se prijavi na natječaj formira svoj tim mladih fotografa (do 15 učenika).

Mjesečni fotolovi (6 tema) – svaka škola predaje 3 najbolje fotografije na određenu temu (fotografije birate u svojim školama između učenika).

Svaki mjesec biraju se 3 najbolje fotografije –– najbolje fotografije ulaze u završni natječaj (obavezno sudjelovanje na svakom mjesečnom natječaju)

Na svakom mjesečnom fotolovu skupljaju se bodovi za školu – prvo mjesto 3 boda, drugo mjesto 2 boda i treće mjesto 1 bod. Bodovi se na kraju zbrajaju i škola koja skupi najviše bodova iz svih aktivnosti pobjednik je Školskog fotolova.

Najbolje fotografije bira prosudbeno povjerenstvo.

Teme i termini mjesečnih fotolova

Moja škola – 1.12.2021. – 31.12.2022 – predaja fotografija do 23.12.2021.

Božić u školi –  1.1.2022. – 31.1.2021. –  predaja fotografija do 25.1.2022.

Izvannastavne aktivnosti –  1.2.2022 – 28.2.2022. – predaja fotografija do 23.3.2022.

Buđenje proljeća u školi i oko škole –  1.3.2022. – 31.3.2022. –  predaja fotografija do 25.3.2022.

Sportske aktivnosti – 1.4.2022. – 30.4.2022. – predaja fotografija do 26.4.2022.

Školska knjižnica – 1.5. 2022. – 31.5.2022. – predaja fotografija do 26.5.2022.

Pravila natjecanja:

• Sudionici natječaja mogu biti svi učenici osnovnih škola Sisačko – moslavačke županije
  • Fotografije se šalju isključivo putem online obrasca. Za slanje fotografija potreban je AAI@edu.HR račun učenika (skole.hr).
  • Fotografije moraju biti u JPEG/JPG formatu u što boljoj rezoluciji (minimalno 2 mpx).
  • Svaka škola šalje najviše fotografije za svaki mjesečni fotolov.
  • Za svaki mjesečni fotolov (temu) postoji drugi online
  • Fotografije mogu biti crno-bijele ili u boji.
  • Obrada fotografije u programima za uređivanje fotografije dopuštena je do mjere koja ne narušava i ne mijenja osnovni smisao snimljenoga sadržaja (npr. izrezivanje, korekcija boja i kontrasta).
  • Svaki od sudionika natječaja prijavljuje isključivo svoje fotografije i preuzima odgovornost za sadržaj.
  • Sudjelovanjem na natječaju autori fotografija daju pravo organizatoru (OŠ Popovača) na javno izlaganje imena autora uz rad te pravo izlaganja imena i prezimena pri objavi pobjednika natječaja, objavu fotografije na izložbi i mrežnoj stranici škole uz navođenje imena i prezimena autora te korištenje fotografija za izradu promotivnih materijala projekta uz navođenje imena autora (sukladno GDPR odredbama).

2.    Edukacije za učenike i učitelja o osnovama fotografije

Svaki mjesec će se organizirati dvije online edukacije putem MS Teamsa o osnovama fotografije.

Za sudjelovanje na edukacijama po učeniku se škola dobije jedan bod.

Sadržaji koji će se odraditi na edukacijama biti će u Fotolovu znanja.

Edukacije će se održavati u popodnevnim satima putem MS Teams sustava.

3.    Fotolov znanja

Natjecanje u znanju o fotografskim pojmovima koji su se odrađivali u online edukacijama + dodatna literatura.

Fotolov znanja se provodi online. U Fotolovu znanja će biti praktična i teorijska pitanja.

Svaka škola odabire troje učenika koji će sudjelovati na Fotolovu znanja. Učenici kao tim rješavaju zadatke u Fotolovu znanja.

Škola koja osvoji prvo mjesto dobiti će 10 bodova, druga 8 bodova, treća 6 bodova, četvrta 4 boda i peta 2 dva boda.

4.    Završni fotolov

Sve fotografije koje su osvojile prva tri mjesta u Mjesečnim fotolovima (uvjet za sudjelovanje u Završnom fotolovu je sudjelovanje na svim mjesečnim fotolovima) ulaze u izbor najboljih fotografija projekta.

Najbolje fotografije biraju učenici i učitelji škola koje sudjeluju u projektu.

Učenici i učitelji pristupaju online obrascu za odabir fotografije pomoću AAI@edu.HR računa. U obrazac je moguće ući samo jednom.

Prvih pet fotografija biti će nagrađeno prigodnim nagradama organizatora.

Fotografija koja bude prva po broju glasova osvojiti će za svoju školu 10 bodova, druga 8 bodova, treća 6 bodova, četvrta 4 boda i peta 2 dva boda.

Organizatori će sve fotografije prikazati na izložbi fotografija.

Nagrade i priznanja

Tri škole koje skupe najviše bodova u svim aktivnostima (mjesečni fotolovi, online edukacije, fotolov znanja i završni fotolov) dobiti će digitalni fotoaparat i priznanje.

10 učenika koji su ostvarili najbolje rezultate u Fotolovu znanja dobit će prigodne nagrade organizatora i priznanja.

10 učenika čije su fotografije dobile najviše bodova na Završnom fotolovu dobit će prigodne nagrade organizatora i priznanja.

Za  sve informacije o prijavama na projekt obratite se voditelju projekta.

Voditelj projekta

Darko Rakić, učitelj savjetnik informatike