DAN JABUKA U PŠ POTOK

Jabuka – kraljica voća

U četvrtak i petak, 21. i 22. 10. 2021. učenici PŠ Potok obilježili su Dan jabuka.

Kažu da je jabuka kraljica voća. Istraživali smo na različite načine je li to stvarno tako. Mirisali smo je, promatrali, gulili, rezali, probavali i o njoj pričali. Razgovarali smo  o tome što već znamo o jabukama i što možemo od njih napraviti. Istraživali smo i koje su blagodati jabuka u našoj ishrani,  zašto je zdrava, koje vitamine sadrži, kako i gdje se uzgaja. Učenici su posebno bili iznenađeni činjenicom kako je Moslavina, posebno naša okolica, povoljna za uzgoj jabuka. I sami su se sjetili i zaključili da u Ludini i okolici Popovače ima mnogo plantaža jabuka. Sve rečeno smo potkrijepili praktičnim radom koji je učenike posebno oduševio. Radili smo sok od jabuka u sokovniku. Opijeni sokom, uživali smo i u ružicama od jabuka koje smo na kraju slasno pojeli. Nakon ovoga zadovoljstva zajedničkim radom napravili smo veliku jabuku od kolaž papira i izradili plakat.

Uživali smo u našem istraživačkom radu i zaključili koliko je istine u izreci: „Jabuka – kraljica voća“.

Darko Rakić

Učitelj informatike u Osnovnoj školi Popovača

Komentari su zatvoreni.